Szanowni Państwo,


Po 4. letniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa spotykamy się na XV Konferencji naukowej „Termografia i termometria w podczerwieni” (TTP) w pięknym Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Jak zwykle program konferencji poświęconej termowizji jest wielowątkowy i interdyscyplinarny. Na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej prac przedstawia wartościowe wyniki badań w zakresie termografii ilościowej. W naszej konferencji uczestniczy coraz większa liczba młodych badaczy, w tym studentów i doktorantów.

Ogólnoświatowy postęp technologiczny w wielu dziedzinach sprzyja rozwojowi i zapotrzebowaniu na systemy termowizyjne. Obserwujemy ten rozwój i pragniemy się aktywnie włączyć w nurt innowacyjnych badań i wdrożeń nowych technik radiacyjnych w zakresie podczerwieni. Sytuacja geopolityczna dodatkowo motywuje do prowadzenia zaawansowanych naukowo i technologicznie badań na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Jest to dziś olbrzymie wyzwanie zarówno dla instytucji naukowych, jak i przemysłu, który wdraża innowacyjne rozwiązania. Zainteresowaniem cieszą się coraz bardziej multi- i hiperspektralne systemy obrazowe w zakresie widzialnym, podczerwieni i paśmie terahercowym. Wciąż dynamicznie rozwijana sztuczna inteligencja skłania do nowatorskich wdrożeń kognitywnych systemów termowizyjnych. Systemy takie muszą spełniać zupełnie nowe kryteria, tzn. powinny być zintegrowane, energooszczędne, lekkie, kompaktowe i … inteligentne. O takich rozwiązaniach będziemy dyskutować na Konferencji TTP 2023 w przepięknym Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Konferencji TTP 2023 dziękuję Państwu za przybycie na Konferencję, bo tylko dzięki Wam można organizować nasze spotkania z termowizją w podczerwieni. Życzę dużo zdrowia i miłych wrażeń z pobytu w Kazimierzu.

Bogusław Więcek

Łódź, 16 września 2023 r.



Konferencja TERMOGRAFIA I TERMOMETRIA W PODCZERWIENI (TTP) jest największą w Polsce konferencją dotyczącą termowizji w podczerwieni. Ma charakter cykliczny i odbywa się co dwa lata. Konferencja ta jest forum naukowo-technicznym, na którym specjaliści z różnych dziedzin zajmujący się termografią mogą wymieniać swoje doświadczenia, prezentować wyniki badań oraz zastosowania termografii i termometrii. Forum zapewnia coraz większą integrację środowiska naukowo-badawczego z przemysłem. Pierwszym organizatorem konferencji był dr Piotr Pręgowski, dzięki któremu konferencja zyskała dużą rangę naukową i przyczyniła się do integracji środowiska naukowców oraz techników zajmujących się termografią. Organizatorem Konferencji TTP jest Instytut Elektroniki Politechniki Łódzkiej. Ambicją organizatorów konferencji TTP jest utrzymanie dotychczasowego profilu konferencji, tj. propagowanie i rozwijanie technik termograficznych w różnych dziedzinach nauki i techniki, ze szczególnym podkreśleniem termografii ilościowej. Konferencji TTP towarzyszy wystawa sprzętu termowizyjnego, na której producenci przedstawiają najnowsze osiągnięcia sprzętowo-programowe.


Tematyka Konferencji
  • Detekcja promieniowania podczerwonego i radiacyjny pomiar temperatury, detektory podczerwieni
  • Systemy termowizyjne i ich oprogramowanie
  • Modelowanie i pomiary pól temperatury, procesy cieplne
  • Badania nieniszczące przy użyciu technik w podczerwieni
  • Biomedyczne zastosowania termografii w podczerwieni
  • Przemysłowe zastosowania termowizji w podczerwieni
  • Zastosowania termowizji w budownictwie
  • Zastosowanie sztucznej inteligencji w technikach podczerwieni
  • Zastosowania termografii w różnych dziedzinach nauki i techniki

Autorzy przedstawią swoje prace w języku polskim lub angielskim.